Piyasada bir çok firma fason olarak kozmetik ürünler üretmektedir. Maalesef ülkemiz kozmetik konusunda Avrupa ülkelerinden geri kalmış durumdadır. Ülkemiz Avrupa Birliği için uyum yasaları adı altında her konuda çeşitli düzenlemeler yapmaktadır.

Avrupa Birliği uyum yasalarının içinde kozmetik üretim-imalat içinde yeni yönetmelikler, tebliğler yayınlanmıştır. Bundan önce kozmetik üretimi maalesef tamamen merdiven altı diye tabir edilen şekillerde yapılmaktaydı. Uyum yasaları ile beraber firmalara bir çok yükümlülükler getirilmiş, hem uyulması gereken kriterler, hemde prosedürler belirlenmiştir.

Aşağıda fason yaptıracak olan firmaların üretimi yaptıracağı yerlerde nelere dikkat etmesi hakkında madde madde kısa bilgiler verdik.

  • Fason kozmetik ürün yaptıracağınız firmanın yönetmelik ve gerekli prosedürlere hakim olup olmadığını muhakkak sorgulamanız gerekir. Halihazırda piyasada ürün anlamında çok iyi yerlerde olup ve prosedürler hakkında hiç bilgisi olmayan bir çok firma mevcuttur.
  • Kozmetik iyi imalat uygulamaları belgesi (GMP). Bu belgenin üretimi yaptıracağınız firmada kesinlikle olması gerekir. Eğer yok ise o firmanın kozmetik üretimi yapmaya yetkisi yok demektir. Bu belgeyle beraber Fason Üretimi yapacak firmanın gerekli fiziki koşullara ve hijyene sahip olduğu belgelenir.
  • Sorumlu mesul müdür ve teknik elemanın bulunması gerekir.
  • Minimum düzeyde testleri yapabilecek laboratuarının ve yeterliliğe sahip laboratuar teknik elemanın olması gerekir. Üretim sonrası özellikle mikrobiyoloji testlerinin yapılıyor olmasına dikkat etmeniz gerekir.
  • Ürünün bilgi dosyası ve güvenlik değerlendirmesini dosdoğru yapabilecek yeterlilikte teknik elemanların olması gerekir.
  • Doğru ve etkili bir biçimde ürün ön çalışmalarının yapılması gerekir. Hammaddelerkontrol edilmeli belirli sınırlayıcılar göz önüne alınarak üretim formülasyonu oluşturulmalıdır. Burada hazırlayacağınız formülasyon ürün güvenlik değerlendirmesini direkt olarak etkilemektedir.,
  • Sağlık bakanlığına ürün kayıt ve UZEM bildirimlerinin doğru şekilde yapılması gerekmektedir. Bunu her iki firmada yapması gerekiyor. Fason yaptıran firmanın sağlık bakanlığı sisteminde kaydı yok ise gerekli başvurularını üretim öncesi yapması gerekir.
Menü
WhatsApp chat